Με Γεωργία η Ελλάδα αν ξεπεράσει το Καζακστάν

Οι Γεωργιανοί εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και νίκησαν το Λουξεμβούργο με 2-0

Η Γεωργία είναι η πρώτη φιναλίστ στον τελικό των πλέι οφ του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2024 και θα αντιμετωπίσει, εντός έδρας ξανά κι επίσης σε μονό αγώνα, το νικητή του ματς Ελλάδα-Καζακστάν, με έπαθλο το εισιτήριο για τα τελικά.

Οι Γεωργιανοί, γηπεδούχοι στον νοκ-άουτ ημιτελικό με το Λουξεμβούργο που διεξήχθη στο γήπεδο της Ντινάμο Τιφλίδας (Ντινάμο Αρένα), επικράτησαν με 2-0 σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Απόντος του μεγάλου αστέρα της, του Κβίτσα Κβαρατσκέλια, τα… κάστανα από την φωτιά έβγαλε ο Μπούντου Ζιβζιβάτζε.

Ο επιθετικός της Καρλσρούης έγραψε το 1-0 στο 40ό λεπτό και κλείδωσε τη νίκη των γηπεδούχων διπλασιάζοντας στο 64ο, απέναντι σε έναν αντίπαλο που έπαιζε με 10 παίκτες από το 58΄ λόγω της αποβολής του Μαξίμ Σανό.

Ο τελικός των πλέι οφ στη League C θα διεξαχθεί την Τρίτη 26 Μαρτίου (19:00). Η Γεωργία δεν έχει συμμετάσχει ποτέ σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης, δηλαδή Παγκόσμιο Κύπελλο ή Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.