Basket League: Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό στον Ολυμπιακό

Το Λαύριο ακολούθησε κατά πόδας τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν άντεξε όταν εκείνοι επιτάχυναν

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με άνεση του Λαυρίου στο ΣΕΦ με 84-63, στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 20ής αγωνιστικής στην Basket League.

Με απουσίες και σήμερα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, χρειάστηκε ένα καλό δεκάλεπτο, το τρίτο, για να αλλάξει την εικόνα του αγώνα, να πάρει διαφορά κι εν τέλει να φτάσει σε μια εύκολη νίκη.

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 18-2 στο πρωτάθλημα ενώ η ομάδα της Λαυρεωτικής υποχώρησε σε 7-13 κι έχασε έδαφος στην κούρσα για την κατάληψη της έκτης θέσης στην κανονική περίοδο..

Οι φιλοξενούμενοι ακολούθησαν σε απόσταση δύο πόντων στο πρώτο ημίχρονο (44-42), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 26-10 προηγήθηκαν με 70-52 στο 30΄ και δεν ξανακοίταξαν πίσω.

Ο Πίτερς με 20 πόντους και ο Παπανικολάου με 19 ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, που είχαν επίσης τον Κάναν με 13 πόντους, ενώ για το Λαύριο ο Θόρντον ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων (13) και από 9 πρόσθεσαν Τζάκσον και Χόχλερ.