Στη Λίβερπουλ το Λιγκ Καπ

Action Images via Reuters/Matthew Childs

Οι «Κόκκινοι» νίκησαν στην παράταση την Τσέλσι με 1-0 χάρις στο γκολ του Φαν Ντάικ από κόρνερ του Τσιμίκα

Ο Βίρτζιλ Φαν Ντάικ σημείωσε με κεφαλιά στην παράταση το μοναδικό γκολ του τελικού κι έδωσε στη Λίβερπουλ τη νίκη με 1-0 επί της Τσέλσι και ταυτόχρονα το Λιγκ Καπ της Αγγλίας.

Οι «Κόκκινοι» κατάκτησαν τον 10ο τίτλο στη διοργάνωση, στην οποία είναι οι πολυνίκες και κατάκτησαν το πρώτο από τα τέσσερα τρόπαια που διεκδικούν φέτος, καθώς μάχονται επίσης για πρωτάθλημα, Κύπελλο και Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Βαν Ντάικ σκόραρε στο 118ο λεπτό σε εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Τσιμίκα, που είχε μπει στον αγώνα ως αλλαγή, πυροδοτώντας ξέφρενους πανηγυρισμούς μεταξύ των οπαδών της Λίβερπουλ που συγκεντρώθηκαν σε εκείνη την άκρη του Γουέμπλεϊ.

Το 0-0 στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ήταν «μαγική εικόνα», καθώς «Κόκκινοι» και «Μπλε» διαφήμισαν το ποδόσφαιρο με πάμπολλες μεγάλες, δύο δοκάρια (ο Χάκπο για τη Λίβερπουλ στο πρώτο μέρος, ο Γκάλαχερ για την Τσέλσι στο ξεκίνημα του δεύτερου), δύο γκολ που δε μέτρησαν λόγω VAR, των  Στέρλινγκ και Φαν Ντάικ.