Μπάσκετ: Παναθηναϊκός και Άρης το πρώτο ζευγάρι στους «4» του Κυπέλλου

Ύστερα από δύο συναρπαστικούς αγώνες οι «πράσινοι» και οι κιτρινόμαυροι» προκρίθηκαν και θα αναμετρηθούν μεταξύ τους στα ημιτελικά

Παναθηναϊκός και Άρης προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας από τους προημιτελικούς αγώνες της Πέμπτης, νικώντας την ΑΕΚ με 79-72 και τον ΠΑΟΚ με 76-74 αντίστοιχα.

Οι δύο νικήτριες ομάδες θα αναμετρηθούν μεταξύ τους στους ημιτελικούς του Φάιναλ-8 της διοργάνωσης, που φιλοξενείται στο Ηράκλειο της Κρήτης, το Σάββατο (17/2, 18:00).

Πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού ήταν ο Μήτογλου, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους (17 στο πρώτο ημίχρονο), ο Λεσόρ έκανε νταμπλ-νταμπλ (16π., 10ρ.), ενώ «διψήφιοι» ήταν και οι Γκραντ (13π.), Γκριγκόνις (11π.), Ναν (12π.), που αστόχησε σήμερα για πρώτη φορά σε βολή μετά τις 67/67!

Για την Ένωση κορυφαίος ήταν ο Κουζμίνσκας, ο οποίος στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση μέτρησε 18 πόντους, πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, ενώ έκανε ένα κλέψιμο κι ένα μπλοκ.

Στο άλλο παιχνίδι, ο Άρης ήταν πίσω στο σκορ για 39΄ αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη με 76-74 επί του ΠΑΟΚ στο θεσσαλονικιώτικο ντέρμπι.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έχανε με 15 πόντους στο 34΄, αλλά με τον Τολιόπουλο να σκοράρει τους 17 από τους 24 πόντους του στην τελευταία περίοδο, μεταξύ των οποίων και το νικητήριο καλάθι στα 13.9΄΄ πριν τη λήξη, έκανε την ανατροπή.

Στους αγώνες της Παρασκευής (16/2) θα αναμετρηθούν Ολυμπιακός-Περιστέρι (18:00) και Προμηθέας Πατρών-Πανιώνιος (21:00).