Ο νόμος του ΟΑΚΑ

(ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύθηκε την δύναμη της έδρας του για ακόμη μία φορά στη φετινή Euroleague, επικρατώντας επί της Φενέρμπαχτσε με 74-63.

Έκανε το καθήκον του απόψε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ. Οι ”πράσινοι” πήραν το ντέρμπι της τετράδας κόντρα στην Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας με 74-63 και έφτασαν στο 16-10.

Στη πρώτη περίοδο οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι, με τον Παναθηναϊκό να είναι κακός στην άμυνα και να έχει αρκετά από τα βαριά χαρτιά της δημιουργίας σε ρηχά νερά. Η Φενέρ στο 10′ ήταν μπροστά στο σκορ με 21-13 αλλά από εκεί και έπειτα το παιχνίδι ήταν μια άλλη ιστορία.

Το ”Τριφύλλι” έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, επέτρεψε στον αντίπαλο μόλις 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Χουάντσο και Καλαϊτζάκη κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, όντας στο +8, 38-30.

O Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στη τρίτη περίοδο. Πάτησε το γκάζι και στο 27′ ήταν στο +15, 53-38, με την Φενέρ να μαζεύει την διαφορά στο -10(57-47) για εκείνη πριν το τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους το πάνω χέρι, ο Κέντρικ Ναν και ο Ντίνος Μήτογλου έδωσαν λύσεις στο σκοράρισμα και οι ”πράσινοι” πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 74-63.

Ο Ναν με 23 πόντους και ο Λεσόρ με 13 και 8 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές. Ο Μότλει με 16 πόντους και ο Μπιμπέροβιτς με 12 ξεχώρισαν για τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63.