«Προπόνηση» στην Πάτρα για τον Ολυμπιακό

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα με 81-57 τον Προμηθέα και στρέφουν την προσοχή στον αγώνα της Ευρωλίγκας με τη Βαλένθια

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στην Πάτρα απέναντι στον τοπικό Προμηθέα, του οποίου επιβλήθηκε με 81-57 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν το εφετινό ρεκόρ τους στη Basket League σε 15-2 ενώ οι Πελοποννήσιοι γνώρισαν την όγδοη ήττα τους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε 21 ασίστ για 12 λάθη και πολυφωνία στην επίθεση με τέσσερις «διψήφιους» σκόρερ και κορυφαίο αυτών τον Ράιτ, που μέτρησε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο Πίτερς πρόσθεσε άλλους 12, ο Πετρούσεφ 11 και ο Κάναν 10. Από τον Προμηθέα πρώτος σκόρερ ήταν ο Χέιλ με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν παίζοντας εξαιρετική άμυνα που τους επέτρεψε να προηγηθούν με 23-11 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου. Με τον Προμηθέα να βρίσκει λύσεις από μακριά, η διαφορά μειώθηκε σε 28-24 με επιμέρους σκορ 13-7 στο ίδιο διάστημα.

Σύντομα όμως ο Ολυμπιακός επανάφερε τη διαφορά στο +12 (39-27), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 39-28.

Νέο ξέσπασμα των γηπεδούχων απέφερε τη μείωση του σκορ στους (45-42) στη μέση της τρίτης περιόδου, για να ακολουθήσει σερί 14-0 των φιλοξενούμενων (59-42), που δεν ξανακοίταξαν πίσω τους…