Καλή αρχή για την Εθνική Γυναικών στο Παγκόσμιο

Η ελληνική ομάδα νίκησε με 11-6 τη Γαλλία στον εναρκτήριο αγώνα της στην κορυφαία διοργάνωση του υγρού στίβου, που φιλοξενείται στη Ντόχα

Η Εθνική υδατοσφαίρισης των Γυναικών νίκησε τη Γαλλία με 11-6 στην πρεμιέρα της στο Β´ όμιλο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου στην Ντόχα.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με τρία γκολ, ωστόσο οι Γαλλίδες βελτιώθηκαν, βρήκαν δύο γκολ από την περιφέρεια και έκλεισαν το πρώτο οκτάλεπτο στο 3-2.

Στη δεύτερη περίοδο η Εθνική έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με τα γκολ της Ελευθερίας Πλευρίτου (αναδείχθηκε MVP του αγώνα) και της Ελληνιάδη έφτασε στο 5-2, με τις Γαλλίδες να καταφέρνουν λίγο πριν την εκπνοή να εκμεταλλευτούν για πρώτη φορά την παίκτρια παραπάνω και να μειώσουν σε 5-3.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, με την ελληνική ομάδα να είναι εκείνη που καθόριζε το τέμπο και τη Γαλλία να ακολουθεί, με την Ελλάδα να έχει σωστές επιλογές στην επίθεση και να βρίσκει τέσσερα γκολ για το 9-5, για να φτάσει με άνεση στο τελικό 11-6.