NBA: Πέμπτη σερί ήττα για τους Μπακς

Σε… ελεύθερη πτώση φαίνεται πως βρίσκονται οι Μπακς, που υπέστησαν την πέμπτη συνεχή ήττα στην κανονική περίοδο, χάνοντας στο Μιλγουόκι ξανά από το Τορόντο, με 110-96 στο Μιλγουόκι.

Τα «ελάφια» μετρούν, πλέον, 16 νίκες και 13 ήττες, ενώ η απουσία του Τζρου Χόλιντεϊ είναι πια κάτι παραπάνω από οφθαλμοφανής.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο το πάλεψε, αλλά φαίνεται πως οι Ράπτορς έχουν βρει το «κουμπί» του. Ο ηγέτης των Μπακς είχε μεν 23 πόντους αλλά ήταν άστοχος (8/16 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 7/13 βολές), πρόσφερε όμως και 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 37 λεπτά, πριν αποβληθεί με φάουλ.

Σε κακό βράδυ ο Μίντλετον, είχε 13 πόντους (με 5/13 σουτ), ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο προσπάθησε παίζοντας για 8 λεπτά, συνεισφέροντας 5 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Για τους Καναδούς, που προηγήθηκαν με 17 πόντους στο ημίχρονο και τη διατήρησαν στη συνέχεια, ξεχώρισαν οι Νόρμαν Πάουελ με 29 και Πασκάλ Σιάκαμ με 27 πόντους.

Το Μπρούκλιν είναι φέτος πολύ δυνατό και το κατάλαβαν και οι πρωταθλητές Λέικερς, τους οποίους οι Νετς νίκησαν μέσα στο Λος Άντζελες με 109-98 και βρίσκονται στη δεύτερη θέση της ανατολικής περιφέρειας, κι ας έπαιξαν χωρίς τον (τραυματία) Κέβιν Ντουράντ.

Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 23 πόντους και 11 ασίστ, ο Τζο Χάρις 21 πόντους (6/7 τρίποντα) και ο Κάιρι Ίρβινγκ πρόσθεσε άλλους 16 για το Μπρούκλιν, την ώρα που ο Λεμπρόν Τζέιμς (32 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ) πάλευε μόνος, για τους ελλιπείς πάντως Λέικερς.

Το Μαϊάμι σταμάτησε το σερί των τριών ηττών, με τη νίκη του (118-110) επί των Κινγκς στο Σακραμέντο, με τους «βασιλιάδες» να χάνουν, όπως και το Μιλγουόκι, για πέμπτο συνεχή αγώνα.

Ο Τζίμι Μπάτλερ τελείωσε με triple-double για τρίτο συνεχή αγώνα (13 πόντοι, 13 ασίστ, 10 ριμπάουντ), το ίδιο έκανε ο Μπαμ Αντεμπάγιο (16 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ).

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Τάιλερ Χίρο με 27 πόντους και άλλους 20 πρόσθεσε ο Ντάνκαν Ρόμπινσον, ενώ καλύτερος των Κινγκς ήταν ο Νεμάνια Μπιέλιτσα, που μέτρησε 25 πόντους.