Βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος και… καθάρισε με 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα ο Ολυμπιακός

INTIME

Οι ''ερυθρόλευκοι'' νίκησαν τους Ηπειρώτες χάρη σε τέρματα των Ντόη, Ναβάρο και Γιόβετιτς

Αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός νίκησε απόψε τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Καραϊσκάκη με 3-1 και παραμένει στο κυνήγι της κορυφής, έχοντας τρεις νίκες στα τελευταία ισάριθμα παιχνίδια.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΣ και δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά με εξαίρεση δύο στιγμές του Μασούρα και την μεγάλη ευκαιρία του Φορτούνη στο 30′.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ καλή ευκαιρία στο 39′ με τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Σόρια.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 51′ ο Ναβάρο δεν κατάφερε από κοντά να ανοίξει το σκορ.

Τελικά η ομάδα του Καρβαλιάλ έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 57′. Ο Ντόη με ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο πλεκτό. Στο 66′ μετά από ασίστ του Μασούρα, ο Ναβάρο διπλασίασε τα τέρματα των Πειραιωτών.

Ο ΠΑΣ, όμως, δεν το έβαλε κάτω και δέκα λεπτά αργότερα μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κόντε.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, έχασε ευκαιρίες με Ποντένσε και Ναβάρο (δοκάρι) και τελικά… καθάρισε οριστικά το ματς στο 93′ με σκόρερ τον Γιόβετιτς.