Στον ΠΑΟΚ το Σούπερ Καπ του βόλεϊ

Ο «Δικέφαλος» νίκησε τον Ολυμπιακό στο άδειο «Μελίνα Μερκούρη» και κατάκτησε το πρώτο του τρόπαιο στον θεσμό

Μετά από συναρπαστικό αγώνα 2,5 ωρών ο κυπελλούχος της σεζόν 2022-23, ΠΑΟΚ, νίκησε τον πρωταθλητή Ολυμπιακό με 3-2 σετ και κατάκτησε το Σούπερ Καπ, για πρώτη φορά στην ιστορία του στο βόλεϊ ανδρών.

Ο προπονητής του «Δικέφαλου», Γιόσκο Μιλενκόφσκι, πανηγύρισε το δεύτερο Σούπερ Καπ μετά το 2021 με τον Φοίνικα Σύρου, ενώ MVP της διοργάνωσης αναδείχτηκε ο Αξέλ Τρούχτσεφ, που ενίσχυσε τον Δικέφαλο στη μεταγραφική περίοδο του Δεκεμβρίου.

Επίσης από τους κορυφαίους ο πασαδόρος Μάρκος Γαλιώτος και ο κεντρικός Αλεξέι Σαμοϊλένκο που ενίσχυσαν πρόσφατα την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο ΠΑΟΚ είδε τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει δύο φορές στο σκορ, αλλά μπόρεσε να «σπάσει» την αρνητική παράδοση που είχε στην έδρα των ερυθρόλευκων και να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη μετά τις 7 Νοεμβρίου 2021.