Νίκη του Προμηθέα στον ελληνικό «εμφύλιο»

Η ομάδα της Πάτρας νίκησε στον πόντο την ΑΕΚ στο πλαίσιο εκκίνησης του β΄ γύρου στο BCL

Ο Προμηθέας ξεκίνησε με το «δεξί» στη δεύτερη φάση των ομίλων του BCL, επικρατώντας στην Πάτρα της ΑΕΚ με 80-79 στον ελληνικό μπασκετικό εμφύλιο.

Κορυφαίοι για το αχαϊκό συγκρότημα ήταν οι Χέιλ και Κάουαν, αφού όχι μόνο πέτυχαν συνολικά τους 41 πόντους της ομάδας τους αλλά έδωσαν και 15 ασίστ, έχοντας έτσι ενεργή συμμετοχή σε περισσότερους από 70 από τους συνολικά 80 πόντους του Προμηθέα.

Η Ένωση προηγήθηκε στο ημίχρονο με 40-35 και 46-37 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά η αντεπίθεση των γηπεδούχων με αιχμή του δόρατος τον Κάουαν έφερε την ανατροπή (52-51) και το προβάδισμα στο 30΄ (62-58).

Έκτοτε ο αγώνας έγινε ντέρμπι έως το τέλος του. Ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος ο Χέιλ με τρίποντο έκανε το 78-75 ενώ με 1/2 βολές στα 12΄΄ διαμόρφωσε το 79-75. Στα 6΄΄ ο Νάιτ με 2/2 βολές μείωσε σε 79-77, ενώ στη συνέχεια ο Κάουαν έχοντας 1/2 έγραψε το 80-77.

Ο ΜακΡέι που πήρε το ριμπάουντ κέρδισε φάουλ και πήγε στις βολές με 2,2΄΄ πριν τη λήξη για να διαμορφώσει το τελικό  80-79, αφού αν και ο Νάιτ έκλεψε στην τελευταία φάση, το σουτ του Νετζήπογλου ήταν άστοχο.