«Πράσινο» το ντέρμπι και το πλεονέκτημα έδρας στη Basket League

(ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός σε ένα σπουδαίο ντέρμπι στο ΟΑΚΑ νίκησε τον Ολυμπιακό με 85-80.

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε επί του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ με 85-80, έκανε το 15/15 στη Basket League και με δύο νίκες επί του «αιωνίου» αντιπάλου, επί της ουσίας εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας μέχρι και τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ ήταν εξαιρετικό και είχε δύο μεγάλες διαφορές αλλά και αμφότερες σπουδαίες επιστροφές στο ματς. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε στο 7′ να ξεφύγει στο +13(21-8), ο Ολυμπιακός επέστρεψε αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» άνοιξαν και πάλι την διαφορά με πρωταγωνιστές Ναν και Γκράντ, αυτή την φορά στο +14(40-26).

Με ένα μεγάλο σερί, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» και έχοντας τον Πετρούσεφ σε μεγάλο βράδυ, έκαναν ένα νέο come back και το ημίχρονο έκλεισε στο 42-40.

Στο δεύτερο μέρος το «τριφύλλι» που έχασε τον Σλούκα λόγω τραυματισμού, ξεκίνησε πιο δυνατά, έβρισκε λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ και έδειχνε να φτάνει με σχετική ευκολία στη νίκη, όντας μπροστά στο σκορ με 15 πόντους, 76-61, έξι λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός που και εκείνος έχασε τον Μιλουτίνοφ ήταν και πάλι εκεί! Βρήκε μεγάλα σουτ από την περιφέρεια κυρίως με Λαρεντζάκη και Γκος, «μπλόκαρε» τον Παναθηναϊκό με εξαιρετική άμυνα και ένα λεπτό πριν το τέλος είχε μαζέψει την διαφορά στο -4, 80-76. Ο Πίτερς με τρίποντο 28” πριν την λήξη έφερε το ντέρμπι στο 80-79, δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

O Γκραντ με 1/2 βολές έκανε το 81-79, ο Γκος είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά μετά το λέι-απ, έχασε και μία από τις δύο προσπάθειες από την γραμμή της φιλανθρωπίας και οι παίκτες του Αταμάν που ήταν πιο ψύχραιμοι, έφτασαν στην νίκη με 85-80.

Ο Γκραντ με 19 πόντους και 5 ασίστ, ο Ναν με 16 πόντους, ο Γκριγκόνις με 18 και ο Μήτογλου με 13 και 9 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πετρούσεφ με 18 πόντους, ο Γκος με 16 πόντους και 7 ασίστ και ο Πίτερς με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-40, 61-52, 85-80.