Επαγγελματική νίκη για τον ανόρεχτο Ολυμπιακό

Με το μυαλό στραμμένο στην Ευρωλίγκα και στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν καλά μόνο κατά διαστήματα απέναντι στον Κολοσσό

Για 30 λεπτά ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε το παιχνίδι με τον Κολοσσό Ρόδου χειρότερα και από αγγαρεία, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν 32-27 στο ημίχρονο και να υπολείπονται 6 πόντους μετά την τρίτη περίοδο (50-44).

Ενώπιον του κινδύνου απρόβλεπτων καταστάσεων όμως οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές στη συνέχεια κι έφτασαν σε μια, εν τέλει, άνετη νίκη με 71-52 στο ΣΕΦ, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 14η αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε έτσι στο 13-1 μια εβδομάδα πριν από το ντέρμπι «αιωνίων» (22/1) με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, που θα κρίνει και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, ενώ η ομάδα του σμαραγδένιου νησιού υποχώρησε στο 5-9.

Μιλουτίνοφ με νταμπλ-νταμπλ (18π., 14ρ., 2μπλοκ, 9 κερδισμένα φάουλ) και Πίτερς (14π., 7ρ.) ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, ενώ απ’ τον Κολοσσό καλύτερος με 14 πόντους ήταν ο Γκάουντλοκ.