Ο ΠΑΟΚ «κατάπιε» τον ΠΑΣ Γιάννινα

Με έξοχη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο «Δικέφαλος» νίκησε 4-0 και ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τον Παναθηναϊκό

Ο ΠΑΟΚ είχε το πιο εύκολο έργο από την ομάδα των πρωτοπόρων κατά τη 18η αγωνιστική, αντιμετωπίζοντας τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα.

Η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου έφτασε σε ευρεία νίκη με 4-0 κι εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία στην «Αγιά Σοφιά» για να ξαναβρεθεί στην κορυφή, έστω με παρέα τον Παναθηναϊκό, αφήνοντας πίσω την ήττα από τον Άρη.

Στο 29΄ και σε εκτέλεση του Μουργκ οι αμυνόμενοι δεν απομάκρυναν και ο Μπάμπα σκόραρε για τρίτο στη σειρά παιχνίδι πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι «κλείδωσε» για τον «Δικέφαλο» στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, με τον Μεϊτέ να διπλασιάζει στο 49΄ και τον Τζίμα να γράφει το 3-0 στο 53΄.

Το σκορ έλαβε την τελική μορφή του στο 66΄, όταν από σέντρα του Σάστε η μπάλα κόντραρε στον Ριένστρα και κατέληξε στα δίχτυα του Κλέιμαν.

Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία για άλλο ένα γκολ αλλά η προσπάθεια του Μπράντον Τόμας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, στο 87΄.