Ξανά στην τετράδα η Τότεναμ

Action Images via Reuters/Paul Childs

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου σημείωσε την τρίτη συνεχή νίκη της διακόπτοντας το σερί της Έβερτον

Η Τότεναμ σταμάτησε το εξαιρετικό σερί της Έβερτον στην Πρέμιερ Λιγκ νικώντας εντός έδρας τα «Ζαχαρωτά» με 2-1, χάρη στην οποία η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου μπήκε ξανά στην πρώτη τετράδα.

Τα γκολ των Ριτσάρλισον και Σον μέσα σε δέκα λεπτά επέτρεψαν στους «Πετεινούς» να προηγηθούν με 2-0 μόλις στο 18΄, αλλά καθώς η Everton ανέλαβε τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε στο 82΄ με τον Γκόμες, οι γηπεδούχοι αγχώθηκαν.

Στο τέλος πάντως κατάφεραν να εξασφαλίσουν την τρίτη σερί νίκη τους μετά από πέντε αγώνες χωρίς τρίποντο κι ανέβηκαν στην τέταρτη θέση, πάνω από την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι.

Αποτελέσματα και σκόρερ (18η αγωνιστική):

• Κρίσταλ Πάλας-Μπράιτον 1-1 (45΄+1 Τζόρνταν Αγιού – 82΄ Γουέλμπεκ)
  • Άστον Βίλα-Σέφιλντ Γιουν. 1-1 (90΄+6 – 87΄ Άρτσερ)
  • Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Γ. 2-0 (72΄ Μπόουεν, 78΄ Κούντους)
  • Φούλαμ-Μπέρνλι 0-2 (47΄ Όντομπερτ, 67΄ Μπέργκε)
  • Λούτον-Νιούκαστλ 1-0 (25΄ Τάουνσεντ)
  • Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπόρνμουθ 2-3 (46΄ Ελάνγκα, 74΄ Γουντ – 50΄, 57΄, 90΄+3 Σολάνκε)
  • Τότεναμ-Έβερτον 2-1 (9΄ Ριτσάρλισον, 18΄ Σον – 82΄ Γκόμες)