Με Σίτι η Φλουμινένσε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης νίκησε την ιαπωνική Ουράβα και θα αναμετρηθεί με την πρωταθλήτρια της Νότιας Αμερικής

Η Μάντσεστερ Σίτι, τεράστιο φαβορί της διοργάνωσης, κυριάρχησε απέναντι στην ιαπωνική Ουράβα Ρεντ Ντάιαμοντς (3-0) απόψε, στον ημιτελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Παρασκευής, στη Σαουδική Αραβία, τους Βραζιλιάνους νικητές του Copa Libertadores της Φλουμινένσε.

Χωρίς τον Έρλινγκ Χάαλαντ και τον Κέβιν ντε Μπρόινε, η πρωταθλήτρια Ευρώπης έπρεπε να περιμένει μέχρι τον πρόσθετο χρόνο στο πρώτο ημίχρονο για να κάνει τη διαφορά.

Το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ του Μάριους Χοϊμπράτεν στο 45΄+1, ενώ στις αρχές του δεύτερου μέρους ο Ματέο Κόβατσιτς διπλασίασε το προβάδισμα με σουτ στο 53ο λεπτό, προτού ο Μπερνάρντο Σίλβα γράψει το 3-0 στο 59΄.

Την Παρασκευή ο Πεπ Γκουαρδιόλα θα προσπαθήσει να κερδίσει ένα τέταρτο τρόπαιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, μετά από αυτά που κατάκτησε με την Μπαρτσελόνα και την Μπάγερν Μονάχου.