Προβάδισμα ΟΦΗ για τα προημιτελικά του Κυπέλλου

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με υπηρεσιακούς προπονητές και πρόσφεραν ωραίο θέαμα και επιθετικό ποδόσφαιρο

ΟΦΗ και Κηφισιά διαφήμισαν το ποδόσφαιρο στη μεταξύ τους πρώτη αναμέτρηση για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, που βρήκε νικήτρια την ομάδα του Ηρακλείου με 3-1, στο «Θ. Βαρδινογιάννης».

Οι δύο σύλλογοι της Σούπερ Λίγκας παρατάχθηκαν με υπηρεσιακούς προπονητές αλλά αυτό δεν τις εμπόδισε να παίξουν ελεύθερα και να προσφέρουν ωραίο θέαμα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Τοράλ από κόρνερ του Αμπάντα, αλλά η αθηναϊκή ομάδα απάντησε τρία λεπτά αργότερα ισοφαρίζοντας επίσης με κεφαλιά, από τον Αντερέγκεν σε εκτέλεση φάουλ του Ματέους Σάντος.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να είναι πολύ επιθετικός και βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Τοράλ στο 25΄, ξανά από ασίστ του Αμπάντα και έφτασε στο 3-1 στο 75΄ με τον Λουίζ Φιλίπε.

Η Κηφισιά είχε τη μέγιστη των ευκαιριών να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ, καθώς στο 85΄ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Βούρου σε σουτ του Πρίτσα. Το εκτέλεσε ο Τετέι αλλά ο Μπάουμαν απέκρουσε και ύστερα έκανε νέα επέμβαση στον επιθετικό της Κηφισιάς, κρατώντας το 3-1.