Πρεμιέρα με ήττα για τους Νέους

Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε από τη Λευκορωσία στην προκριματική φάση του EURO 19.

Με ήττα ξεκίνησε ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον 8ο όμιλο της προκριματικής φάσης του EURO U19 η η Εθνική Νέων.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν ανταγωνιστικό, δημιούργησε ευκαιρίες και είχε δοκάρι με τον Κώττα στο 2ο λεπτό, αλλά έχασε 1-0 από την Λευκορωσία στην αναμέτρηση που διεξήχθη στην Αττάλεια της Τουρκίας.

Το εναρκτήριο παιχνίδι των δύο συγκροτημάτων στα προκριματικά της διοργάνωσης έκρινε το γκολ του Μιαλκούσκι στο 36ο λεπτό.

Ο επόμενος αγώνας της Εθνικής είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο 18 Νοεμβρίου με τη Λιθουανία, ενώ την τρίτη και τελευταία αγωνιστική (21/11, 15:00) αντίπαλος θα είναι η διοργανώτρια του ομίλου, Τουρκία.

Στην επόμενη φάση (Elite Round) προκρίνονται οι δύο πρώτοι από κάθε γκρουπ και ο καλύτερος τρίτος από τους συνολικά 13 ομίλους.