Τρίτη νίκη για την ΑΕΚ στη Basket League

Η Ένωση περιόρισε επιθετικά τον Κολοσσό Ρόδου στο β΄ ημίχρονο και σημείωσε τη δεύτερη συνεχή επιτυχία της στο πρωτάθλημα.

Δεύτερη στη σειρά νίκη και συνολικά τρίτη στο πρωτάθλημα σημείωσε η ΑΕΚ, που επιβλήθηκε στο κλειστό των Άνω Λιοσίων του Κολοσσού Ρόδου με 93-74, για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Με τις δύο ομάδες να παίζουν θεαματικό και παραγωγικό μπάσκετ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 51-47 για την Ένωση.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 24-11 ξέφυγαν με διαφορά 17 πόντων (75-58), που ήταν και η δικλείδα για τη μετέπειτα νίκη.

Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Τίλμαν με 24 πόντους. Ο Κουζμίνσκας πρόσθεσε άλλους 18, ο Ραντλ 12 και 4 ασίστ και ο Καράμπελας 6 πόντους και 7 ασίστ.

Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησε περισσότερο ο Ουτόμι, σκόρερ 15 πόντων.