Καράτε Εφήβων: Ούτε ένα, ούτε δύο αλλά… 5 μετάλλια για τον Άθλο Περιστερίου

Θάνος Ματσώτας και Αθηνά Τσιακμάκη… ραντεβού στη Γεωργία…. (Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα)

Στην 6η θέση της γενικής κατάταξης το σωματείο

Σπουδαίες επιτυχίες για τους αθλητές του Άθλου Περιστερίου, στο Πανελλήνιο πρωτάθληµα Καράτε Εφήβων – Νέων & U21, που διεξήχθη στην όμορφη Βέροια, το Σαββατοκύριακο 4 και 5 Νοεμβρίου!!!

Με επτά συµµετέχοντες αθλητές, ο Άθλος Περιστερίου κατέκτησε 2 χρυσά, 1 ασηµένιο, 2 χάλκινα μετάλλια και 2 5ες θέσεις, τοποθετώντας τον στην 6η θέση της γενικής κατάταξης, µεταξύ 107 σωµατείων από όλη την Ελλάδα.

Συγκεκριµένα:

* ο  Θάνος Ματσώτας, κέρδισε το χρυσό µετάλλιο, στην κατηγορία κούµιτε νέων ανδρών -76 κιλά,

* η Αθηνά Τσιακµάκη, κέρδισε το χρυσό µετάλλιο, στην κατηγορία Κάτα νέων γυναικών,

* ο Φώτης Τσιακµάκης κατέκτησε το ασηµένιο  µετάλλιο στην κατηγορία Κάτα Ανδρών U21,

* ο Χριστόφορος Κατσακούλας το χάλκινο µετάλλιο στην κατηγορία κούµιτε ανδρών U21 -75 κιλά,

• η Χρύσα Φραγκούλη κατέκτησε το χάλκινο στην κατηγορία κούµιτε γυναικών U21 +68 κιλά!!!

Οι αθλητές Βασίλης Καλαντζής και Θάνος Καραντζούνης, διεκδίκησαν το χάλκινο µετάλλιο στον τελικό ρεπασάζ των κατηγοριών τους, καταλαµβάνοντας τελικά την 5η θέση!

Να τονίσουµε πως το Πανελλήνιο Πρωτάθληµα Εφήβων Νέων, µοριοδοτεί τους διακριθέντες αθλητές για την εισαγωγή τους στα ΑΕΙ και καταρτίζει την Εθνική οµάδα για το επερχόµενο Ευρωπαϊκό πρωτάθληµα καθώς η Αθηνά Τσιακµάκη και ο Θάνος Ματσώτας αυτόµατα, µπαίνουν στην Εθνική οµάδα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθληµα  του Φεβρουαρίου στη Γεωργία.