Παγκόσμιος πρωταθλητής στο Καράτε ο Στέφανος Ξένος

Ο 23χρονος Έλληνας πρωταθλητής νίκησε στον τελικό με 7-1 τον Καζάκο Αλπισμπάι.

Μεγάλες στιγμές για το ελληνικό καράτε στο 26ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών, που διεξάγεται στη Βουδαπέστη.

Ο Στέφανος Ξένος αναδείχθηκε απόψε (28/10) παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία -60κ. Kumite νικώντας στον τελικό με 7-1 τον Καζάκο Καϊσάρ Αλπισμπάι, Νο 7 στην παγκόσμια κατάταξη.

Ταυτόχρονα, εξασφάλισε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στην κορυφαία διοργάνωση καράτε του πλανήτη, πέντε χρόνια μετά το χρυσό της Έλενας Χατζηλιάδου το 2018, στη Μαδρίτη.

Ο 23χρονος Έλληνας πρωταθλητής του Οδυσσέα Πετρούπολη νίκησε τον Μαξιμιλιάνο Λαρόσα (Ουρουγουάη) 2-0, τον Αμρ Αμπουκορά (Αίγυπτος) 3-2, τον Αλαεντίν Σαλμί (Αλγερία) 3-1 και τον Λέιλεϊ Σι (Κίνα) 9-1.

Στον ημιτελικό αγωνίστηκε με τον Τούρκο Εράι Σαμντάν, που είχε νικήσει τον Ξένο στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος το 2022, στο Γκαζιαντέπ.

Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Έλληνα καρατέκα να πάρει «εκδίκηση»: νίκησε με 4-1 τον Τούρκο πρωταθλητή και προκρίθηκε στον τελικό καταγράφοντας τη μεγαλύτερη έως τότε διάκριση της καριέρας του, πριν από την επόμενη που ήταν ο αποψινός θρίαμβος.