Πεντάρα του Παναθηναϊκού στον Ατρόμητο

(ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI)

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Παλάσιος και Τζούρισιτς το ''τριφύλλι'' είχε εύκολο έργο απόψε στη Λεωφόρο.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του στο εξ αναβολής παιχνίδι με τον Ατρόμητο στη Λεωφόρο, νίκησε με 5-0 και μείωσε την διαφορά από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στους τρεις βαθμούς. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν καταιγιστική από το πρώτο λεπτό και δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα του Περιστερίου.

Μόλις στο 3′ ο Τζούρισιτς μετά από σέντρα του Μλαντένοβιτς έκανε με κεφαλιά το 1-0. Στο 33′ ο Παλάσιος με διαγώνιο σουτ πέτυχε το 2-0 και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ασεβέδο που είδε την κόκκινη κάρτα, έκανε πέναλτι στον Παλάσιος. Ο Σπόραρ ανέβαλε την εκτέλεση και… καθάρισε το ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν και με τον Τζούρισιτς στο 60′ έκαναν το 4-0. Ο Ζέκα που έκανε το επίσημο ντεμπούτο του αποβλήθηκε στο 85′, έφερε αριθμητική ισορροπία στον αγώνα αλλά στις καθυστερήσεις ο Γερεμέγεφ πάνω στην γραμμή διαμόρφωσε το τελικό 5-0.