Η Γαλατασαράι αποτελείωσε την «ετοιμοθάνατη» Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Action Images via Reuters/Jason Cairnduff

Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» έδωσαν συνέχεια στην τεράστια αγωνιστική κρίση τους χάνοντας στην έδρα τους (και) από τους Τούρκους, παρότι είχαν προηγηθεί δύο φορές.

Εξαιρετικά παιχνίδια, αρκετά γκολ, συνεχείς ανατροπές κι έντονες συγκινήσεις περιλάμβανε το… «πρώτο πιάτο» της 2ης αγωνιστικής στο Champions League.

Η Γαλατασαράι έφυγε νικήτρια από το «Ολντ Τράφορντ» απέναντι σε μια τραγική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3-2), που προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ αλλά δεν ήταν ικανή ούτε για την ισοπαλία και στο τέλος έφυγε με κατεβασμένο κεφάλι, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση.

Βίοι αντίθετοι, η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε νικήτρια με το ίδιο σκορ και με ανατροπή από το «Ντιέγκο Μαραντόνα», ενώ η Λανς υποχρέωσε στη Γαλλία την Άρσεναλ στην πρώτη εφετινή ήττα, σε όλες τις διοργανώσεις, παρότι οι «Κανονιέρηδες» είχαν προηγηθεί.

Με ανατροπή (2-1) νίκησε και η Μπάγερν στην Κοπεγχάγη, ενώ στην Ολλανδία η Σεβίλλη προηγήθηκε δύο φορές της Αϊντχόφεν αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

• Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γαλατασαράι 2-3 (17΄, 67΄ Χόιλουντ – 23΄ Ζαχά, 71΄ Ακτούρκογλου, 81΄ Ικάρντι)
  • Κοπεγχάγη – Μπάγερν Μονάχου 1-2 (56΄ Λέραγκερ – 67΄ Μουσιάλα, 83΄ Τελ)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

• Λανς – Άρσεναλ 2-1 (25΄ Τόμασον, 69΄ Ουαχί – 14΄ Γκαμπριέλ Ζεσούς)
  • Αϊντχόφεν – Σεβίλλη 2-2 (84΄ πεν. Ντε Γιόνγκ, 90΄+5΄ Τέζε – 68΄ Γκούντελι, 88΄ Εν Νεσίρι)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

• Ουνιόν Βερολίνου – Μπράγκα 2-3 (30΄, 37΄ Μπέκερ – 41΄ Νιακατέ, 51΄ Μπρούμα, 90+4΄ Αντρέ Κάστρο)
  • Νάπολι – Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 (19΄ Όστιγκαρντ, 54΄ πεν. Ζιελίνσκι – 27΄ Βινίσιους Τζούνιορ, 34΄ Μπέλινγκχαμ, 78΄ αυτ. Μερέτ)