Λάμψη Αστέρα στον Βόλο

Οι Πελοποννήσιοι νίκησαν 2-1 το θεσσαλικό συγκρότημα κι έφτασαν στους 7 βαθμούς κάνοντας βαθμολογικό άλμα.

Ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε τον Βόλο με 2-1 στο Πανθεσσαλικό στάδιο για την πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος και έκανε βαθμολογικό άλμα, αφήνοντας τους Θεσσαλούς στους 2 βαθμούς και την τελευταία θέση, μαζί με Ατρόμητο και Παναιτωλικό.

Η ομάδα της Αρκαδίας κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πέτυχε και τα δύο γκολ της. Μόλις στο 7΄ , ο Καρμόνα σέντραρε από δεξιά, ο Ασλανίδης δεν απομάκρυνε καλά και ο Μιριτέλο άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα τού Μίλαν Ράσταβατς διπλασίασε στο 22΄, όταν σε εκτέλεση κόρνερ τού Μπαρτόλο από δεξιά ο Γκρόζντανιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με ανάποδη κεφαλιά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια κεφαλιά του Μιριτέλο στο 50΄, που πέρασε ελάχιστα άουτ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 59΄ με πέναλτι του Τρουιγέ, που είχε κάνει ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος στον Σιέλη, αλλά το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος.