Τρίτη δύναμη στο Nations League η Ιταλία

REUTERS/Wolfgang Rattay

Οι «Ατζούρι» του Μαντσίνι νίκησαν στο «μικρό τελικό» τη διοργανώτρια της τελικής φάσης, Ολλανδία.

Η Ιταλία αναδείχθηκε τρίτη στην τελική φάση του Nations League, νικώντας στον αγώνα για τις θέσεις 3-4 τη διοργανώτρια Ολλανδία με 3-2, στο Έσεντε.

Η «Σκουάντρα Ατζούρα» του Ρομπέρτο Μαντσίνι πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσάλεπτου προηγούνταν 2-0, ανοίγοντας το σκορ με τη «φωτοβολίδα» του Ντι Μάρκο στο 6΄ και διπλασιάζοντας με τον Φρατέζι στο 20΄.

Οι παίκτες του Ρόναλντ Κούμαν μείωσαν με τον Μπεργκβάιν στο 68΄ αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα οι Ιταλοί βρήκαν τους χώρους στην αντεπίθεση για το τρίτο γκολ τους, με τον Κιέζα.

Οι «Οράνιε» σκόραραν με τον Βέγκχορστ στο 82ο λεπτό αλλά το τέρμα ακυρώθηκε με χρήση του VAR, για να διαμορφώσει ο Βαϊνάλντουμ το τελικό 3-2 στο 89΄.