Μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα η ΑΕΚ

Η Ένωση επικράτησε του Ολυμπιακού και προηγείται με 2-1 νίκες στη σειρά των τελικών.

Με τον Μάτκεβιτς να πραγματοποιεί ακόμα μία μεγάλη εμφάνιση, η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και νίκησε τον Ολυμπιακό ΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή με 23-19, κάνοντας το 2-1 στη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (9-9) η Ένωση ήταν ανώτερη στο β’ μέρος και με σερί 7-0, έχοντας πρωταγωνιστές τους Ηλιόπουλο (6 γκολ) και Μαντάλινιτς (8 γκολ) κατάφερε να φτάσει στο 19-11 (48’) και διατήρησε το προβάδισμα έως το τέλος.

Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν για 13 λεπτά χωρίς γκολ και για δεύτερο αγώνα στο ΟΑΚΑ δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν τα 19 γκολ, ενώ η άμυνα στάθηκε καλά αλλά δεν πήρε βοήθεια από τον Μπάουερ, που έμεινε στις 12 επεμβάσεις σε 34 σουτ.

Ο τέταρτος αγώνας θα διεξαχθεί την Παρασκευή 26/5 (19:30) στο κλειστό της Ηλιούπολης, με την Ένωση να ψάχνει τη νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα και τον Ολυμπιακό τη νίκη για να στείλει τη σειρά σε πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι (31 Μαΐου), στο ΟΑΚΑ.