Η Καταλονία «φλέγεται» για το πρωτάθλημα της Μπάρτσα

REUTERS/Nacho Doce

Η ομάδα του Τσάβι νίκησε την «συμπολίτισσα» Εσπανιόλ με 4-2 και κατάκτησε μαθηματικά τον 27ο τίτλο της.

Η Μπαρτσελόνα κατάκτησε τον 27ο τίτλο της στο ισπανικό πρωτάθλημα, καθώς δύο γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο πρώτο ημίχρονο την ώθησαν να νικήσει εκτός έδρας με 4-2 την Εσπανιόλ, στο ντέρμπι της Καταλονίας.

Η ομάδα του Τσάβι Ερνάντεθ έφτασε στους 85 βαθμούς σε 34 αγώνες και βρίσκεται στο +14 από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης, διαφορά που δεν καλύπτεται στα τέσσερα παιχνίδια που απομένουν.

REUTERS/Albert Gea

Η «Μπάρτσα» ήταν ανώτερη έναντι της αδύναμης φέτος Εσπανιόλ, που είναι δεύτερη από το τέλος (19η) και αγωνίζεται για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Ο Λεβαντόφσκι άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, ενώ ο Αλεχάντρο Μπάλντε διπλασίασε για τους φιλοξενούμενους από σέντρα του Πέδρι στο 20ό λεπτό.

Ο Λεβαντόφσκι αύξησε το προβάδισμα της Μπαρτσελόνα πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα με άλλο ένα τελείωμα από κοντά, μετά τη σέντρα του Ραφίνια και ο Ζιλ Κουντέ με κεφαλιά έγραψε το 0-4 στο 53ο λεπτό, πριν ο Χάβι Πουάδο (73΄) και ο Χοσέλου (90΄+2) μειώσουν.