Υποβιβάστηκε ο ΟΦΗ, έμεινε στην Α1 ο Άθλος

Η ήττα της ηρακλειώτικης ομάδας στην Πολίχνη σήμανε και το κύκνειο άσμα της στη Volley League ύστερα από 4 χρόνια.

Ο Πήγασος Πολίχνης νίκησε τον ΟΦΗ με 3-1 σετ και ολοκλήρωσε πρόωρα την διαδικασία των πλέι άουτ στη Volley League υποβιβάζοντας στην Pre League την ομάδα της Κρήτης.

Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν μόνο νίκη για να έχουν ελπίδες για παραμονή αλλά άργησαν να μπουν στον αγώνα, ήταν νευρικοί, έχασαν τα δύο πρώτα σετ και συνεπώς έναν πολύτιμο βαθμό.

Ο ΟΦΗ μείωσε σε 2-1 αλλά στο 4ο σετ ο Πήγασος επικράτησε 29-27 και με 31 βαθμούς εξασφάλισε την 7η θέση στην τελική κατάταξη.

Οι Κρήτες έμειναν στο 18 βαθμούς, έναντι 23 του Άθλου Ορεστιάδας και επειδή η μεταξύ τους διαφορά δεν είναι δυνατόν να καλυφθεί στη μία αγωνιστική που απέμενε, ματαιώθηκε η 6η ημέρα των πλέι άουτ.