H άπαιχτη Σαμπαλένκα απέκλεισε τη Σάκκαρη

Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

Τέλος στο δρόμο της Μαρίας Σάκκαρη προς τον τελικό του Indian Wells έβαλε η Αρίνα Σαμπαλένκα, επικρατώντας με 2-0 στον ημιτελικό του τουρνουά.

Το έργο της Μαρίας Σάκκαρη στον ημιτελικό του Indian Wells ήταν εξαρχής δύσκολο και η τρομερή κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Αρίνα Σαμπαλένκα το έκανε ακατόρθωτο. Η Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε με 2-0 σετ, 6-2 και 6-3, με την αντίπαλό της να είναι πολύ ανώτερη και να παίρνει με άνεση το εισιτήριο για τον τελικό μέσα σε 1 ώρα και 23 λεπτά.

Η Σαμπαλένκα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, που άργησε να ξεκινήσει λόγω τεχνικού προβλήματος, και πήρε το πρώτο σετ με 6-2, με τρομερά σερβίς και φοβερές επιστροφές.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη προσπάθησε να επιστρέψει, αλλά η νικήτρια του Australian Open στο κρίσιμο game με το σκορ στο 3-2 δεν επέτρεψε την ισοφάριση και με 6-3 έφτασε στη νίκη.

Η Σάκκαρη ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Indian Wells με επιτυχία, φτάνοντας μέχρι τους 4, ωστόσο από τη Δευτέρα θα πέσει τουλάχιστον στο Νο9 της παγκόσμιας κατάταξης.