NBA στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό

ΑΕΚ και Παναθηναϊκός πρόσφεραν μοναδικό θέαμα και συγκινήσεις στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής, που ακολούθησε εκείνο της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Άρη.

Η τυπικά γηπεδούχος Ένωση εκμεταλλεύτηκε την παρουσία των πολυάριθμων φίλων της στο κλειστό του ΟΑΚΑ κι έφτασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη, με 100-97, υποχρεώνοντας τους «πράσινους» στη δεύτερη εφετινή ήττα τους στη Basket League.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έκαναν ένα εξαιρετικό επιθετικά παιχνίδι, όπως μαρτυρά το 63-54 υπέρ της ΑΕΚ στα πρώτα 20 λεπτά.

Οι «κιτρινόμαυροι», που μέτρησαν 18/32 τρίποντα, σημείωσαν την πρώτη νίκη επί του Παναθηναϊκού σε αγώνα κανονικής διάρκειας ύστερα από 12 χρόνια και τη 16η στις τελευταίες 17 αναμετρήσεις τους. Στο 12-2 πια η ομάδα του Πιτίνο, ο Παναθηναϊκός, στο 10-4 το συγκρότημα του Παπαθεοδώρου.

Το 25-22 στο 7ο λεπτό ήταν ενδεικτικό για το τι θα επακολουθούσε. Η ΑΕΚ, με τον Γιαννόπουλο πρωταγωνιστή στην περιφέρεια έφτασε στο 43-31 στο 13΄ και στο 58-44 μερικά λεπτά αργότερα, για να τρέξει ο Παναθηναϊκός σερί 8-0 και να μειώσει στους 6 (58-52) λίγο πριν το ημίχρονο.

Οι Γιαννόπουλος – Γκίκας συντηρούσαν τη διαφορά (75-65 στο 24΄), αλλά με τον Καλάθη να είναι ηγέτης της ομάδας του οι «πράσινοι» μείωσαν σε 79-74, πριν ο Ματσιούλις γράψει με τρίποντο το 85-77 στο 30΄.

Η αστοχία του Λάνγκφορντ και η κόπωση του Γκίκα έφεραν μερική «αφλογιστία» στην επίθεση των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να φέρει το ματς στον πόντο (85-84 στο 34′).

Στο 36′ η μάχη συνεχιζόταν (90-90), με τον Λάνγκφορντ να «εξιλεώνεται» με μεγάλο τρίποντο για το 94-90. Ο Σλότερ έβαλε τις βολές (96-92) και ο Ρέι έγραψε το 98-92, βάζοντας το νερό στο αυλάκι. Στην τελευταία φάση, με το σκορ στο 100-97, ο Ράις σούταρε για τρίποντο προσπαθώντας να εκμαιεύσει το φάουλ, αλλά αστόχησε.