Πέρασε από το Περιστέρι και επέστρεψε στη κορυφή ο Παναθηναϊκός

ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ/INTIME

Με δύο γκολ του Φώτη Ιωαννίδη ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 τον Ατρόμητο εκτός έδρας και ολοκλήρωσε πρώτος τη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Σε ρόλο οδηγού θα ξεκινήσει τα playoffs και τη μάχη του φετινού πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός. Το ”τριφύλλι” νίκησε τον Ατρόμητο με 2-0 στο Περιστέρι και σε συνδυασμό με την νίκη του Ολυμπιακού στη Νέα Φιλαδέλφεια, πάτησε ξανά στη πρώτη θέση και ολοκλήρωσε στη κορυφή τη κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έπεσε πάνω στον Γιαννιώτη, ο οποίος είχε δύο σπουδαίες επεμβάσεις σε σουτ των Μαντσίνι και Ιωαννίδη, με τον Αργεντινό εξτρέμ να σουτάρει προ κενής εστίας άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι ”πράσινοι” μπήκαν πολύ δυνατά και στο 48′ ο Ιωαννίδης με υπέροχη ενέργεια και φοβερό αριστερό σουτ έκανε το 1-0. Ο Έλληνας επιθετικός ολοκλήρωσε το… έργο του, καθώς κέρδισε πέναλτι και στο 62′ έκανε το 2-0 που ”κλείδωσε” την νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Στα υπόλοιπα λεπτά το ”τριφύλλι” υπερασπίστηκε με ευκολία το υπέρ του αποτέλεσμα και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.