Άφησε βαθμούς στο Νότιγχαμ η Μάντσεστερ Σίτι

REUTERS/Molly Darlington

Οι πρωταθλητές δεν αξιοποίησαν την υπεροχή τους και το πλήρωσαν δεχόμενοι το γκολ της ισοφάρισης στο «Σίτι Γκράουντ» σε χρονικό σημείο που ήταν δύσκολο να αντιδράσουν.

Η Μάντσεστερ Σίτι έμεινε δύο βαθμούς πίσω από την Άρσεναλ, που ηγείται της Πρέμιερ Λιγκ, μετά την ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ, ενώ λίγο νωρίτερα οι «Κανονιέρηδες» τα βρήκαν επίσης σκούρα απέναντι στη Σαουθάμπτον, αλλά με δύο γκολ στις καθυστερήσεις πήραν τη νίκη, έχοντας και παιχνίδι λιγότερα από τους «πολίτες».

Η Σίτι κυριάρχησε στην κατοχή και προηγήθηκε δίκαια τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα, με τον Μπερνάρντο Σίλβα.

Οι φιλοξενούμενοι θα έπρεπε να είχαν διπλασιάσει το πλεονέκτημά τους στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά ο συνήθως «θανατηφόρος» Έρλινγκ Χάαλαντ είδε την προσπάθειά του να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Κέιλορ Νάβας.

Αυτή η αστοχία αποδείχτηκε κομβική καθώς, από το πουθενά, ο Κρις Γουντ, που ήρθε τον Ιανουάριο στη Φόρεστ, ισοφάρισε έξι λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των 90, σηκώνοντας τις εξέδρες του «Σίτι Γκράουντ» στο πόδι.

Οι πρωταθλητές τα έπαιξαν όλα για όλα μετά το 1-1 στην αναζήτηση του νικητήριου γκολ, αλλά δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των γηπεδούχων, που ανέβηκαν στη 13η θέση.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Άστον Βίλα-Άρσεναλ 2-4 (5΄ Γουότκινς, 31΄ Κουτίνιο – 16΄ Σάκα, 61΄ Ζιντσένκο, 90΄+3 αυτ. Μαρτίνες, 90΄+8 Μαρτινέλι)
  • Μπρέντφορντ-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (90΄+6 Γιάνελτ – 69΄ Εζέ)
  • Μπράιτον-Φούλαμ 0-1 (88΄ Σόλομον)
  • Τσέλσι-Σαουθάμπτον 0-1 (45΄ Γουόρντ-Πράους)
  • Έβερτον-Λιντς 1-0 (64΄ Κόλμαν)
  • Νότιγχαμ Φόρεστ-Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (84΄ Γουντ – 41΄ Σίλβα)
  • Γουλβς-Μπόρνμουθ 0-1 (49΄ Ταβερνιέ)
  • Νιούκαστλ-Λίβερπουλ 0-2 (10΄ Νούνιες, 17΄ Χάκπο)