Ο Παναθηναϊκός πέρασε τον Κολοσσό και τώρα «αιώνιο» ντέρμπι

(KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Αν και λίγο έλειψε να «αυτοκτονήσει», ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Κολοσσό 87-80 και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη… φωτιά, δεν κάηκε και προκρίθηκε στους «4» του Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας επί του Κολοσσού με 87-80. Οι «πράσινοι» είχαν το πάνω χέρι από την αρχή του ματς αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο «εξαφανίστηκαν» από το γήπεδο με αποτέλεσμα οι Ροδίτες να φτάσουν κοντά στην ανατροπή.

Το «τριφύλλι» θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο μεγάλο ντέρμπι των ημιτελικών της διοργάνωσης το βράδυ του Σαββάτου στις 19:15 με απευθείας μετάδοση από την ΕΡΤ3. Ο έτερος ημιτελικός ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και το Περιστέρι θα διεξαχθεί στις 15.45.

Aπό το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά, έπαιξε με την δέουσα προσοχή και σοβαρότητα και προηγήθηκε με 12-0.  Το «τριφύλλι» είχε ρυθμό στην επίθεση, λύσεις στην άμυνα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 29-10. Στο 15′ οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά στο +25(41-26) και πήγαν στα αποδυτήρια στο +19, 52-33. Γκουντάιτις και Λι ήταν ασταμάτητοι, με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Η ομάδα του Ράντονιτς συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και στο τρίτο δεκάλεπτο και ήταν μπροστά στο σκορ στο 30′ με 71-49, με σημαντικό πλουραλισμό στο σκοράρισμα και πολύ λίγα λάθη, 7.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, ο Παναθηναϊκός ήταν λες και… έφυγε από το γήπεδο, ο Κολοσσός το εκμεταλλεύθηκε και κατάφερε στο τελευταίο λεπτό να μειώσει στο -4, 82-78. Ο Λι έδωσε λύσεις στην ομάδα του και οι «πράσινοι» επικράτησαν με 87-80.

Ο Παπαγιάννης με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Λι με 15 πόντους και 6 ασίστ και ο Μπέικον με 14 πόντους και 7 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού.  Ο Ντίξον με 22 πόντους και ο Σταρκς με 16 ξεχώρισαν για τον Κολοσσό.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 52-33, 71-49, 87-80.