Νίκη τετράδας στην Πάτρα ο Άρης

Οι «κίτρινοι» πέρασαν νικηφόρα από την αχαϊκή πρωτεύουσα και συνεχίζουν δυνατά στη διεκδίκηση μιας θέσης στις πρώτες τέσσερις στην κανονική περίοδο.

Ο Άρης παρέμεινε σε… τροχιά τετράδας με τη νίκη του στην Πάτρα επί του Απόλλωνα με 82-74, για τη 16η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Η περιφέρεια των «κιτρινόμαυρων» πρωταγωνίστησε στην ένατη νίκη του Άρη στο 31ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/23 τρίποντα με πρώτο σκόρερ τον Τζέι Ντι Νότε, που πέτυχε 26 πόντους με 6/9 δίποντα και 3/8 τρίποντα, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ.

Ο Ελάιζα Μήτρου – Λονγκ, ο οποίος αγωνίστηκε την περασμένη σεζόν στον Απόλλωνα και γνώριζε τα… κατατόπια, σκόραρε 19 πόντους με 5/5 τρίποντα. Ο Τσάβεζ Γκούντγουιν ήταν ο τρίτος διψήφιος παίκτης του Άρη 12 πόντους με 6/7 δίποντα, ενώ μοίρασε 3 ασίστ.

Από την ομάδα της αχαϊκής πρωτεύουσας, που υποχώρησε σε ρεκόρ 3-13, προσπάθησαν περισσότερο ο Νικ Γκρίφιν, που είχε 16 πόντους με 4/8 τρίποντα και ο Ιμπραχίμ Σίλα, ο οποίος αγωνίστηκε με πρόβλημα τραυματισμού και σκόραρε 14 πόντους με 6/7 δίποντα.

Καθοριστική για την εξέλιξη της αναμέτρησης και τη νίκη των φιλοξενούμενων ήταν η τρίτη περίοδος. Ο Άρης μετά από ισορροπημένα πρώτα 25’ στο ματς, με σερί 6-0 με 5 πόντους του Βασίλη Τολιόπουλου σε διάστημα ενός λεπτού, ξέφυγε με 51-44 στο 26’.

Με τρίποντο του Μήτρου – Λονγκ, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους (58-48) με 1’ και 44’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Άρη στο +12 (61-49) ύστερα από επιμέρους σκορ της περιόδου 24-12.

Ο Απόλλωνας Πάτρας προσπάθησε να αντεπιτεθεί στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι «κιτρινόμαυροι» με τρίποντο του Νόα Χόρχλερ και καλάθι του Γκούντγουιν, προηγήθηκαν με 13 (71-58) στο 35’, ενώ ανέβασαν τη διαφορά και στους 14 (76-62) στο 37’ μετά από κάρφωμα του Γκούντγουιν, ύστερα από δικό του επιθετικό ριμπάουντ.

Πηγή: ΕΣΑΚΕ