Θετική εκκίνηση για Σάκκαρη στην Αυστρία

REUTERS/Carl Recine

Το Νο1 στο ταμπλό του Λιντς νίκησε στα δύο σετ την Ισπανία Ντίαθ και στον επόμενο γύρο θα παίξει με την Ρωσίδα Γκρατσέβα.

Η Μαρία Σάκκαρη πιέστηκε στο δεύτερο σετ αλλά νίκησε την Ισπανίδα Νούρια Παρίθας Ντίαθ, στην πρεμιέρα της στο τουρνουά του Λιντς, στην Αυστρία.

Η Σάκκαρη, Νο1 στο ταμπλό της διοργάνωσης, επιβλήθηκε με 2-0 σετ (6-1, 7-6/6) της 31χρονης αντιπάλου της (Νο75 στον κόσμο), ύστερα από παιχνίδι που διήρκεσε 100 λεπτά.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε εύκολα το πρώτο σετ αλλά η μάχη ξεκίνησε στο δεύτερο, όπου η Ισπανίδα υπήρξε σαφέστατα πιο ανταγωνιστική.

Οι δύο αθλήτριες πήγαν μαζί ως 5-5, η Σάκκαρη προηγήθηκε 6-5 με break, αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει το ματς στο σερβίς της, καθώς η Ντίαθ έκανε το ίδιο για το 6-6.

Ο αγώνας κρίθηκε στο tie break, όπου η Σάκκαρη επικράτησε με 8-6 και στον επόμενο γύρο θα παίξει με την Ρωσίδα Μπάρμπαρα Γκρατσέβα (Νο 84), που απέκλεισε με 2-0 (7-5, 7-5) τη συμπατριώτισσά της, Άννα Μπλίνκοβα.