Στην Ίντερ το ντέρμπι του Μιλάνου

REUTERS/Alberto Lingria

Ένα γκολ του Μαρτίνες στο πρώτο ημίχρονο έκρινε το ντέρμπι της Λομβαρδίας κι επανέφερε τη διαφορά της Ίντερ από την πρωτοπόρο Νάπολι στους 13 βαθμούς.

Η Ίντερ αναδείχθηκε νικήτρια στο Derby della Madonnina επικρατώντας με 1-0 της συμπολίτισσας Μίλαν, που παρατάχθηκε στο «Μεάτσα» με πολύ αμυντική τακτική και πήρε ό,τι της άξιζε.

Το σούπερ παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής κρίθηκε από το γκολ που πέτυχε με κεφαλιά ο Λαουτάρο Μαρτίνες στο 34ο λεπτό, εδραιώνοντας τη δεύτερη θέση της Ίντερ που μείωσε στους 13 βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες ήταν και ο αρχηγός της τυπικά γηπεδούχου ομάδας, καθώς το περιβραχιόνιο αφαιρέθηκε από τον Μίλαν Σκρίνιαρ μετά την ανακοινωθείσα αποχώρηση του Σλοβάκου αμυντικού στο τέλος της σεζόν, για να παίξει στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Η Μίλαν, χωρίς τον Ραφαέλ Λεάο στο εναρκτήριο λάκτισμα και με έναν υπεραμυντικό σχηματισμό, προσπάθησε να σταματήσει την «αιμορραγία» στα μετόπισθεν μετά την επανέναρξη της Serie A στις αρχές Ιανουαρίου (18 στους επτά αγώνες πριν από το ντέρμπι) παραμένει έκτη, στο -5 από την Ίντερ.