Στάση στη Μαγιόρκα για τη Ρεάλ

REUTERS/Juan Medina

Η πρωταθλήτρια Ισπανίας γνώρισε ήττα-σοκ στο «Σον Μόις» και αν η Μπαρτσελόνα νικήσει απόψε τη Σεβίλλη θα βρεθεί στο -8 από την κορυφή.

Η πρωταθλήτρια Ρεάλ Μαδρίτης υπέστη ήττα-σοκ με 0-1 στο «Σον Μόις» απέναντι στη Μαγιόρκα, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής στη LaLiga, μετά από ένα περίεργο αυτογκόλ του αμυντικού της Νάτσο, στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Νάτσο άφησε τους συμπαίκτες του έκπληκτους καθώς προσπάθησε να διώξει μια σέντρα στο 13ο λεπτό και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ψηλά, πάνω από τον Άντρι Λούνιν και στα δίχτυα της «Βασίλισσας».

Η Ρεάλ κυριάρχησε στο παιχνίδι αλλά απόντος του Καρίμ Μπενζεμά έχασε αρκετές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μάρκο Ασένσιο στο 59ο λεπτό και απόκρουσε ο τερματοφύλακας της Μαγιόρκα, Πρέντραγκ Ράικοβιτς.

Η ομάδα της Μαδρίτης είναι δεύτερη στη βαθμολογία με 45 βαθμούς, πέντε πίσω από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα που παίζει αργά το βράδυ στο «Καμπ Νου» με τη Σεβίλλη, ενώ η Μαγιόρκα παρέμεινε 10η.