Δύσκολη νίκη αλλά νίκη του Ολυμπιακού με Άρη

Η πειραϊκή ομάδα συνεχίζει με το απόλυτο (14Χ14) στο ελληνικό πρωτάθλημα αλλά δυσκολεύτηκε απέναντι στους αξιόμαχους Θεσσαλονικείς.

Με πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη που μέτρησε 20 πόντους, 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός νίκησε με 89-75 τον Άρη στον ακροτελεύτιο αγώνα της 14ης ημέρας και παρέμεινε πρώτος και αήττητος στη Λίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι», που έκαναν το 14/14 στο πρωτάθλημα πριν από τη νέα «διαβολοβδομάδα» στην Ευρωλίγκα, είχαν επίσης τον Βεζένκοφ με 18 πόντους, τον Πίτερς με 14 και τον ΜακΚίσικ με 13.

Από τους «κίτρινους», που υποχώρησαν στο 7-7 παραμένοντας πάντως στην οκτάδα, ο Τολιόπουλος είχε 15 πόντους και ακολούθησαν ο Χόχλερ με 13 και ο Μήτρου Λονγκ με 10.

Με τον Νετζήπογλου να σκοράρει 8 πόντους οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 13-10 στο 8΄, αλλά ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο στο 16-13, με μπάζερ μπίτερ του ΜακΚίσικ από το κέντρο!

Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 23-21 με τον Τολιόπουλο στο 14΄ και σε 29-25 με δύο καλάθια του Χόχλερ στο 16΄, αλλά αμέσως ύστερα οι «ερυθρόλευκοι» με επιμέρους σκορ 8-2 πήγαν στο 37-27 κι έκλεισαν το ημίχρονο με 45-31.

Με επιμέρους 14-3 από τον Άρη αυτή τη φορά, το σκορ έγινε 50-45 στο 25΄, για να ανέβει ξανά η διαφορά (67-55) με το πέρας και του τρίτου δεκάλεπτου.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αλλά παρότι ο Άρης μείωσε σε 71-62 δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, κι όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 83-68 στο 37΄ το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά…