Κατώτερος των περιστάσεων στο Μόναχο ο Παναθηναϊκός

Eurokinissi Sports

Το τρένο της οκτάδας απομακρύνεται αισθητά για τον Παναθηναϊκό που έχασε και από την Μπάγερν Μονάχου με 84-68.

Την πέμπτη του συνεχόμενη ήττα στη Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός(6-11), καθώς ηττήθηκε από την Μπάγερν Μονάχου εκτός έδρας με 84-68.  Το ”τριφύλλι” παρουσίασε κάκιστο αγωνιστικό πρόσωπο και με αυτή την εικόνα είναι αδύνατο να προλάβει ή έστω να διεκδικήσει την είσοδο στην οκτάδα.

Στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός(9-9) αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με ένα σερί 10-0, ξέφυγαν στο +10 και πήραν σημαντικό προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με 21-11. Οι ”πράσινοι” ήταν εντελώς άστοχοι από την γραμμή του τριπόντου με 0/5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν έφτασε το +13(30-17) στο 13′, με το ”τριφύλλι” να βγάζει αντίδραση και να μειώνει με ένα σερί 6-0, σε 30-23. Oι Βαυαροί πάτησαν… γκάζι, ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος(10/26 δίποντα, 2/11 τρίποντα)  και το 43-28 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ράντονιτς βελτίωσε την άμυνά της αλλά η επίθεση συνέχισε σε ρηχά νερά, με αποτέλεσμα την αύξηση της διαφοράς στο 30′, με τους Γερμανούς να είναι μπροστά, 61-44.

Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε ποτέ να τρέξει ένα σερί για να μειώσει τη διαφορά και να μπει στο παιχνίδι.

Koρυφαίος για τους νικητές ο Ρούμπιτ με 23 πόντους ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπέικον με 18.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-28, 61-44, 84-68