Με νίκη πέρασε από το «Γεντί Κουλέ» ο Ατρόμητος

Η ομάδα του Κρις Κόλμαν ήταν κυνική και πήρε το αποτέλεσμα, σε αντίθεση με την ομάδα του Ηρακλείου που είχε ανούσια υπεροχή,

Με εκτός έδρας νίκη απέναντι στον ΟΦΗ (1-0) ξεκίνησε ο Ατρόμητος τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα μετά την επανέναρξη της Σούπερ Λίγκας.

Ο αγώνας διεξήχθη στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής, πρώτη του β΄ γύρου κι επέτρεψε στην ομάδα των δυτικών προαστίων να ανέλθει στην έβδομη θέση, με παιχνίδι περισσότερο από τον Παναιτωλικό.

Αντίθετα, οι Κρήτες έμειναν στους 10 βαθμούς και τις τελευταίες θέσεις, μόλις στο +2 από τον 14ο (ουραγό) Ιωνικό.

Το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μέτριο, χωρίς σπουδαίες φάσεις, αλλά στο 43ο λεπτό ο Έρλινγκμαρκ με απίθανο βολές έξω από την περιοχή νίκησε τον Μανδά για το 0-1.

Στο 51΄ ακυρώθηκε γκολ του Βούρου με υπόδειξη του VAR για οφσάιντ του σκόρερ, ενώ στο 65΄ σε  σουτ του Ντίκο μέσα από την περιοχή η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Γιαννιώτη.

Αυτή ήταν και η σημαντικότερη ευκαιρία των γηπεδούχων για να ισοφαρίσουν και να γλιτώσουν ένα βαθμό, καθώς παρά την πίεση που άσκησαν ως το τέλος δεν δημιούργησαν προϋποθέσεις για γκολ.