Το… χέρι του θεού Μαρτίνες έστειλε την Αργεντινή στα ημιτελικά

REUTERS/Bernadett Szabo

Σε έναν καταπληκτικό προημιτελικό η Αργεντινή με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Εμιλιάνο Μαρτίνες επιβλήθηκε της Ολλανδίας με 4-3 στα πέναλτι και πέρασε στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία.

Η Αργεντινή είναι στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ!

Η «Αλμπισελέστε» μπορεί να… αυτοκτόνησε στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και να επέτρεψε στους Ολλανδούς να στείλουν το ματς στη παράταση (από 2-0, 2-2), ωστόσο, στα πέναλτι «μίλησε» η κλάση του τερματοφύλακα Εμιλιάνο Μαρτίνες και ο Λιονέλ Μέσι, που είχε γκολ και ασίστ, θα συνεχίσει να ονειρεύεται την κορυφή του κόσμου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μην έχουν μεγάλη παραγωγή φάσεων.

Μια στιγμή της τεράστιας ποιότητας του Λιονέλ Μέσι στο 35΄ ήταν ωστόσο αρκετή για να βάλει μπροστά στο σκορ την Αργεντινή. Ο «ψύλλος» βρήκε με υπέροχη κάθετη πάσα τον Μολίνα στην περιοχή κι εκείνος με ψύχραιμο πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η «Αλμπισελέστε» έκανε άριστη διαχείριση του προβαδίσματος, οι «Οράνιε» δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και στο 73΄ ο Μέσι με πέναλτι έκανε το 2-0, φτάνοντας τον Μπατιστούτα στη κορυφή των Αργεντινών σε σκόρερ σε Μουντιάλ, με 10 τέρματα.

Η ομάδα του Σκαλόνι κρατούσε το εισιτήριο για τα ημιτελικά στα χέρια της, αλλά η Ολλανδία έφερε το παιχνίδι στα ίσια με ένα καταπληκτικό φινάλε.

Ο Βέγκχορστ στο 83′ με τρομερή κεφαλιά μείωσε σε 2-1 και στο 90΄+11 ο ίδιος παίκτης, μετά από κομπίνα και πάσα του Κουπμάινερς σε εκτέλεση φάουλ, ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειχνε διάθεση να ψάξει την νίκη αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η Αργεντινή πίεσε ασφυκτικά κι έχασε μεγάλες ευκαιρίες.

Στο 114΄ το σουτ του Λαουτάρο Μαρτίνες βρήκε στον Φαν Ντάικ, στο 115΄ η προσπάθεια του Έντσο Φερνάντες έφυγε λίγο άουτ ενώ στο 120΄ ο ίδιος παίκτης «σημάδεψε» το δοκάρι.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Η Αργεντινή ήταν πιο εύστοχη, ο Μαρτίνες απέκρουσε τις εκτελέσεις των Φαν Ντάικ και Μπεργκχάους και η παρέα του Λιονέλ Μέσι, με 4-3, συνεχίζει στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία.