Europa League: Δύο γκολ ο Γκέκας, αποκλείστηκε η Σιόν

Ο Φάνης Γκέκας σκόραρε ξανά ύστερα από 3,5 χρόνια σε διασυλλογική διοργάνωση της UEFA και μάλιστα εις… διπλούν, για πρώτη φορά στην καριέρα του, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να δώσει πρόκριση στη Σιόν στους «16» του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ελβετική ομάδα απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην Πορτογαλία απέναντι στην Μπράγκα, πλήρωσε όμως την ήττα με 1-2 στην έδρα της, στον πρώτο αγώνα, με αποτέλεσμα να πάει «στράφι» η επίδοση και η προσπάθεια του Λαρισαίου φορ.

Το παιχνίδι ήταν καταπληκτικό, με τη Σιόν να προηγείται δύο φορές με τα γκολ του Έλληνα επιθετικού στο 16ο και 29ο λεπτό, αλλά η άμυνά της δεν κατόρθωσε να κρατήσει το σκορ δεχόμενη την ισοφάριση, αρχικά με το πέναλτι του Ζοσουέ στο 27΄ και στη συνέχεια με το τέρμα του Στοΐλκοβιτς στο 48΄.

Το τέλος του αγώνα, πάντως, ήταν βγαλμένο θαρρείς από τον… Χίτσκοκ, καθώς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η προσπάθεια του Ρουέφλι κατέληξε στο δοκάρι του Ματέους, με αποτέλεσμα η πρόκριση να παραμείνει στην Μπράγκα.