Πλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο Τελ Αβίβ ο Παναθηναϊκός

Δεν τα κατάφερε στο Τελ Αβίβ ο Παναθηναϊκός, καθώς ηττήθηκε από την Μακάμπι με 85-74, πληρώνοντας ακριβά το κακό τρίτο δεκάλεπτο.

Οι «πράσινοι» πλέον έχουν μία νίκη και τέσσερις ήττες και πρέπει άμεσα να βγάλουν αντίδραση και να ξεκολλήσουν από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Στη πρώτη και την δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτα ανταγωνιστικός, το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο και μάλιστα το ”τριφύλλι” κατάφερε να προηγηθεί με 34-30 στο 16′. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 17-8 και πήγαν στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ με 47-42.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για την ελληνική ομάδα’. H Mακάμπι έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ, είχε τρομερή ευστοχία και άνοιξε την διαφορά στο +10, 69-59 στο 30′.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν 74-60 και ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ στη διεκδίκηση του ματς.

Στο 35᾽ η ομάδα του Ράντονιτς μείωσε στους 6(76-70) αλλά δύο συνεχόμενα καλάθια του Μπόλντγουιν έγειραν την πλάστιγγα oριστικά υπέρ των γηπεδούχων που επικράτησαν εύκολα στο φινάλε με 85-74.

Ο Λορέντσο Μπράουν με 22 πόντους και 9 ασίστ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης ενώ από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Γουίλιαμς με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 47-42, 69-59, 85-74