Νέα απώλεια για την Λίβερπουλ με τιμωρό Τροσάρ

«Κάτι τρέχει» με τη φετινή Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ, που σε αντίθεση με άλλες χρονιές σπαταλά φθηνά τους βαθμούς, ακόμη και στο «Άνφιλντ».

Οι «Κόκκινοι» παραχώρησαν… αγγλική ισοπαλία (3-3) στην Μπράιτον, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής, αν και όχι μόνο κατάφεραν να επιστρέψουν από το 0-2 αλλά και να προηγηθούν!

Η άμυνα των γηπεδούχων ταλαιπωρήθηκε κι εκτέθηκε ανεπανόρθωτα από τον 27χρονο Βέλγιο επιθετικό των «Γλάρων» Λεάντρο Τροσάρ, ο οποίος έκανε χατ-τρικ σκοράροντας στο 4ο, 17ο και 83ο λεπτό.

Ο Ομπαμεγιάνγκ επέστρεψε στην Premier League με γκολ, ενώ ο νεαρός Γκάλαχερ επέτρεψε στον Γκρέιαμ Πότερ να ξεκινήσει με νίκη στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Τσέλσι, σε αγώνα πρωταθλήματος, με ανατροπή μάλιστα, σε άλλο ένα λονδρέζικο ντέρμπι σήμερα, με αντίπαλο την Κρίσταλ Πάλας.

Η Νιούκαστλ συνέτριψε με 4-1 τη Φούλαμ, στην έδρα των «Κότατζερς», που έπαιζαν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Τσαλόμπα μόλις στο 8΄, ενώ έχασαν με τραυματισμό στο πρώτο ημίχρονο και τον αρχισκόρερ τους, Αλεξάντερ Μίτροβιτς.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Άρσεναλ-Τότεναμ 3-1 (20΄ Παρτέι, 49΄ Ζεσούς, 67΄ Τζάκα – 31΄ πεν. Κέιν)
  • Μπόρνμουθ-Μπρέντφορντ 0-0
  • Κρίσταλ Πάλας-Τσέλσι 1-2 (7΄ Εντουάρ – 38΄ Ομπαμεγιάνγκ, 90΄ Γκάλαχερ)
  • Φούλαμ-Νιούκαστλ 1-4 (88΄ Ριντ – 11΄ Γουίλσον, 33΄, 57΄ Αλμιρόν, 43΄ Λόνγκσταφ)
  • Λίβερπουλ-Μπράιτον 3-3 (34΄, 54΄ Φιρμίνο, 63΄ αυτ. Γουέμπστερ – 4΄, 18΄, 83΄ Τροσάρ)
  • Σαουθάμπτον-Έβερτον 1-2 (49΄ Αρίμπο – 52΄ Κόουντι, 54΄ ΜακΝιλ)
  • Γουέστ Χαμ-Γουλβς 2-0 (29΄ Σκαμάκα, 55΄ Μπόουεν)