Με καταπληκτικό Βεζένκοβ ο Ολυμπιακός ”καθάρισε” και την Ζαλγκίρις

Με πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός νίκησε την Ζαλγκίρις 90-80 στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ και έκανε το 2X2 στη φετινή Euroleague, πιστοποιώντας πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση στο ξεκίνημα της χρονιάς. Mvp για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο Σάσα Βεζένκοβ με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Στη πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός είχε αρκετά λάθη, δεν βρήκε ρυθμό από απόσταση και οι φιλοξενούμενοι με καλές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν με 11-4 στην αρχή και με 21-18 στο 10′. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι ”ερυθρόλευκοι” ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, έβγαλαν συγκέντρωση στο επιθετικό κομμάτι και με κορυφαίο τον Βεζένκοβ κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με +9, 44-35.

To σύνολο Μπαρτζώκα συνέχισε στον ίδιο καλό ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο, κράτησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και διατήρησε την διαφορά στο 30′, προηγούμενο῍ με 67-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπορεί να έμεινε 3:12 χωρίς πόντο, αλλά στην άμυνα δεν είχε πρόβλημα και διατήρησε την διαφορά του, με ένα καλάθι και φάουλ του Σλούκα να δίνει την λύση. Ένα κρεσέντο του Κάβανο από την γραμμή του τριπόντου έκανε το παιχνίδι… ντέρμπι, με την Ζαλγκίρις να μειώνει σε 74-70 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε.

Οι Πειραιώτες απάντησαν άμεσα με ένα σερί 7-0 με πρωταγωνιστές Λαρεντζάκη, Βεζένκοβ και ΜακΚίσικ, ξεφεύγοντας με έντεκα πόντους(81-70) σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα. Χάρη σε αυτό το ξέσπασμα, ο Ολυμπιακός… καθάρισε το ματς και με το τελικό 90-80  πέτυχε το 2X2 στη φετινή Euroleague.

Koρυφαίοι για τους νικητές οι Βεζένκοβ(23 πόντοι, 14 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης(15 πόντοι), Σλούκας(15 πόντοι, 6 ασίστ) και Φαλ(16 πόντοι). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπραζντέϊκις με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 44-35, 67-58, 90-80