Ακόμη ένας χαμένος τελικός για την Σάκκαρη

Ακόμα ένας χαμένος τελικός για την Μαρία Σάκκαρη, που αυτή τη φορά έπεσε «θύμα» έκπληξης από την Μαγιάρ Σερίφ (Νο 74 στην παγκόσμια κατάταξη), χάνοντας με 0-2 (5-7, 3-6) στον τελικό του Parma Ladies Open.

Η Αιγύπτια κατάκτησε τον πρώτο τίτλο στην καριέρα της αν και σωματικά επιβαρυμένη, καθώς λόγω της αλλαγής του προγράμματος έπαιξε πριν από 2,5 ώρες (νίκησε την Μπογκντάν), απέναντι στην θεωρητικά πιο ξεκούραστη Σάκκαρη, η οποία είχε στη διάθεσή της μερικές ώρες για να επανέλθει από τον δικό της αγώνα στα ημιτελικά.

Η Ελληνίδα είχε την ευκαιρία να φτάσει στον δεύτερο τίτλο στην καριέρα της και πρώτο μετά από τρία χρόνια (2019, Μαρόκο), ωστόσο έχασε ένα «δικό» της πρώτο σετ, καθώς προηγήθηκε με 5-4 και είχε το σερβίς.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη επίσης προηγήθηκε γρήγορα με 2-0 γκέιμ, αλλά και πάλι «έσβησαν τα φώτα» και η Σερίφ με επιμέρους σκορ 6-1 πήρε σετ και νίκη…