Χάντμπολ: Στην ΑΕΚ το ντέρμπι της πρεμιέρας

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι της πρεμιέρας στην Α1 χάντμπολ των Ανδρών, νικώντας στην έδρα της με 25-22 τον πρωταθλητή Ολυμπιακό.

Η Ένωση ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά δύο τερμάτων (13-11), αλλά στο δεύτερο κυριάρχησε.

Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στο +6 (22-16 στο 50΄) και άντεξαν στην αντεπίθεση των «ερυθρολεύκων», κατακτώντας το πρώτο θετικό αποτέλεσμα της περιόδου.

Η ΑΕΚ είχε σε μεγάλη ημέρα τον αριστερό ίντερ Στίπε Μαντάλινιτς, ο οποίος σκόραρε 9 φορές και τον Λευκορώσο τερματοφύλακα Ιβάν Μάτσκεβιτς, που πραγματοποίησε 15 επεμβάσεις.

Ο Κροάτης περιφερειακός είχε σημειώσει το 48%  των τερμάτων της ΑΕΚ (9/19) στο 46΄ του αγώνα, πριν δηλαδή τραυματιστεί και περάσει εκτός αγώνα.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Αυστριακός δεξιός εξτρέμ Βέμπερ (5 γκολ), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπάουερ βοήθησε κάτω από τα δοκάρια με 8 επεμβάσεις, οι δύο σε πέναλτι των Κεδέρη και Μαντάλινιτς.