Μπάσκετ: Εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός

Σοβαρός και συγκεντρωμένος, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα με 97-68 από την Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 23ης αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν την… υποχρέωση στην αχαϊκή πρωτεύουσα και εξασφάλισαν την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, αποκτώντας το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Α1 Ανδρών.

Μετά το πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές στην επανάληψη και με έμφαση στην άμυνα κατάφερε γρήγορα να μπει σε τροχιά νίκης.

Η πειραϊκή ομάδα περιόρισε τους γηπεδούχους στους 4 πόντους στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και ανεβάζοντας κατακόρυφα την παραγωγικότητά της, βρέθηκε στο 23΄ στο +20 (60-40) και τελείωσε εκεί το παιχνίδι.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λαρεντζάκης με 16 πόντους, ενώ από τον Απόλλωνα προσπάθησε ο Σίμονς επίσης με 16.