Αποχαιρετά το πρωτάθλημα η Νάπολι

Ήττα που «ψαλιδίζει» σημαντικά τις ελπίδες της για κατάκτηση του τίτλου στη Serie A γνώρισε η Νάπολι.

Αν και προηγήθηκαν 2-0, οι «παρτενοπέι» έχασαν στο τέλος (2-3) από την Έμπολι στο «Κάρλο Καστελάνι», στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής, και έμειναν πέντε βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μίλαν και τέσσερις από την πρωταθλήτρια Ίντερ, που έχουν έναν αγώνα λιγότερο.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη από τη στιγμή που πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 53ο λεπτό (44΄ Μέρτενς, 53΄ Ινσίνιε).

Όμω, κι ενώ το σκορ παρέμενε 0-2 ως το 80ό λεπτό, η Έμπολι πέτυχε τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο (80΄ Χέντερσον, 83΄, 88΄ Πιναμόντι) και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, που την απομάκρυνε περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.