Όλα ρευστά στο Europa Conference League

Εκτός από τον ΠΑΟΚ και οι Νορβηγοί της Μπόντο Γκλιμτ, που νίκησαν 2-1 τη Ρόμα με ανατροπή, κρατούν την τύχη στα χέρια τους για πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League.

Ο Μουρίνιο, που πριν από λίγους μήνες είχε γνωρίσει το διασυρμό (6-1) στο ίδιο γήπεδο, είδε την ομάδα του να προηγείται με τον Πελεγκρίνι λίγο πριν το ημίχρονο.

Την απάντηση στους «Τζαλορόσι» έδωσε στο 56΄ ο Σάλτνες, ο παλαιότερος παίκτης και αρχηγός της Μπόντο, ενώ στο 89΄ ο Βέτλεσεν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στο «Κινγκ Πάουερ» Λέστερ και Αϊντχόφεν έμειναν στο 0-0 σ΄ ένα παιχνίδι με εξαιρετικό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι με τον Μπαρνς στο 44΄.

Φέγενορντ και η Σλάβια Πράγας παρουσίασαν ένα «χορταστικό» 3-3 στο Ρότερνταμ, με αποτέλεσμα όλες οι αναμετρήσεις των προημιτελικών να παραμένουν ανοιχτές ενόψει των αγώνων ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (14/4).

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Φέγενορντ-Σλάβια Πράγας 3-3 (10΄ Σινιστέρα, 74΄ Σενέσι, 86΄ Κιοκτσού – 41΄ Ολαγίνκα, 67΄ Σορ, 90+5΄ Τραορέ)
  • Μπόντο Γκλιμτ-Ρόμα 2-1 (56΄ Σάλτνες, 89΄ Βέτλεσεν – 43΄ Πελεγκρίνι)
  • Μαρσέιγ-ΠΑΟΚ 2-1 (13΄ Ζέρσον, 45΄ Παγέ – 48΄ Ελ Καντουρί)
  • Λέστερ-Αϊντχόφεν 0-0